Dzień otwarty w domu MULTICOMFORTOWYM
Kontynuując tradycję prezentacji najciekawszych realizacji w programie MULTICOMFORT Saint-Gobain, tym razem eksperci zaprosili dziennikarzy na Śląsk. Po inwestycjach w Gdańsku, Stawigudzie i Starych Babicach przyszedł czas na prasową premierę zeroenergetycznego domu w Chorzowie wybudowanego przez firmę EcoReadyHouse.
– Zaprezentowany dzisiaj dom wyznacza poziom realizacji obiektów mieszkalnych, który promujemy wraz z partnerami programu MULTICOMFORT Saint-Gobain – mówił Piotr Dąbkowski, Krajowy Menadżer Sprzedaży Prefab & MC – Każdy etap realizacji – od momentu opracowywania projektu aż po test szczelności – był podporządkowany wymaganiom standardu Saint-Gobain. Prefabrykacja zapewniła szybki czas budowy oraz wysoki reżim technologiczny. Warto nadmienić, że specjalnie dobrane materiały Saint-Gobain zagwarantowały izolacyjność cieplną i akustyczną, a także dobrą jakość powietrza czy optymalne doświetlenie. Z kolei kontrola projektu architektonicznego oraz prac budowlanych zapewniła inwestorom spokój, a finalnie również certyfikat MULTICOMFORT, czyli znak jakości.
Dom certyfikowany
We wrześniu w wybudowanym z prefabrykatów w szkielecie drewnianym domu H5 w Chorzowie pomyślnie zakończono proces certyfikacji na zgodność ze standardem MULTICOMFORT Saint-Gobain. Oznacza to, że w budynku opomiarowane i potwierdzone zostały wszystkie parametry standardu przekładające się w codziennym użytkowaniu na komforty termiczny, akustyczny, wizualny i dobrej jakości powietrza. Tym samym budynek dołączył do grona 17 domów EcoReadyHouse certyfikowanych przez Saint-Gobain i Krajową Agencję Poszanowania Energii.
Dom plusenergetyczny
Cechą szczególną chorzowskiej inwestycji jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii, jakimi są panele fotowoltaiczne, które generują zyski rzędu 8 kWp. Ekologicznie i bezkosztowo wytworzona energia pozwala zaspokoić potrzeby sześcioosobowej rodziny. Dodatkowo w domu funkcjonuje instalacja do oczyszczania i ponownej dystrybucji szarej wody, którą właściciele wykorzystują do spłukiwania toalet oraz nawadniania ogrodu. W ten sposób zostało ograniczone zużycie wody pitnej. Nowoczesne instalacje mają wtedy sens, gdy od samego początku, czyli od etapu projektowania domu, uwzględnia się jego miejsce, bryłę, ekspozycję na słońce, a do tego odpowiednio zaizolowane przegrody, drzwi, przeszklenia.
Dom otwarty
Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć dom w pełnej okazałości. O decyzjach projektowych opowiedział architekt EcoReadyHouse, Łukasz Traczyk, a także sama inwestorka. Przedstawiciele Saint-Gobain – Piotr Dąbkowski i Sławomir Kocur, objaśnili szczegóły zastosowanych technologii. Za pośrednictwem transmisji na żywo udostępnionej w serwisie YouTube spacer po domu zeroenergetycznym odbyli również internauci. Eksperci Saint-Gobain zaprezentowali wnętrza domu, natomiast ujęcia z kamery dronu ukazały inwestycję w szerszej perspektywie jednej z dzielnic Chorzowa. Film jest dostępny na kanale YouTube MULTICOMFORT Saint-Gobain.