Firma FAKRO promuje młodych adeptów budownictwa
Barteczko Adam i Ewelina Langrzyk z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Tomasz Sołtys z Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie to laureaci współorganizowanej i sponsorowanej przez FAKRO XXVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych zorganizowanej 12 kwietnia w Nowym Sączu. W klasyfikacji zespołowej zwyciężył Zespól Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego, drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 z Limanowej trzecie Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych z Żor. W Finale Centralnym brało udział 49 szkół. Gospodarze olimpijskich zmagań, Zespół Szkół Budowlanych w Nowym Sączu, uzyskali wysoką, szóstą lokatę.
Dorocznym spotkaniom najlepszych uczniów polskich „budowlanek” od lat patronuje Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Spotkania młodych adeptów budownictwa z całej Polski, od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Uczestnicy są ocenianiprzez pracowników naukowych i wykładowców najlepszych polskich uczelni politechnicznych, którzy są także autorami pytań i zadań z jakimi muszą zmierzyć się przyszli budowlańcy.
– Składające się z trzech części zadania nie były proste i wymagały naprawdę solidnego przygotowania – zgodnie przyznawali olimpijczycy – Musieliśmy na przykład zaprojektować strop międzypiętrowy w budynku mieszkalnym, a na schemacie konstrukcji katedry gotyckiej trzeba było wskazywać elementy konstrukcji umożliwiające przekrycie dużych rozpiętości. Jeszcze inne pytania obejmowały cechy fizyczne materiałów jakie należy brać pod uwagę dobierając tynki i farby do wykończenie elewacji.
Jednak Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych to nie tylko forma współzawodnictwa między szkołami. To przede wszystkim okazja dla młodzieży do poznawania najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych w dziedzinie budownictwa – podkreślali jurorzy – To także praca na rzecz twórczych relacji w pracy nauczycieli z młodzieżą.
Finały kolejnych edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych co roku odbywają się w innym regionie Polski. Po raz pierwszy gospodarzem spotkania była Małopolska i Nowy Sącz.
Wielką atrakcją dla finalistów była wizyta w Firmie FAKRO. Przyszli budowlańcy i ich opiekunowie nie kryli wrażenia, jakie zrobiło na nich nowosądeckie przedsiębiorstwo.
– Po raz pierwszy widzieliśmy prezentacje produktów przeznaczonych dla budownictwa z wykorzystaniem techniki 3D – mówili uczniowie. To niesamowite, że rysunki zamieniają się w interaktywne modele przestrzenne, co umożliwia oglądającym szczegółowe poznanie zastosowanych w oknach dachowych FAKRO rozwiązań konstrukcyjnych i szczegółów technicznych. W przypadku tradycyjnych prezentacji jest to nieosiągalne.
Uroczyste podsumowanie olimpiady i wręczenie nagród odbyło się w sobotę, 13 kwietnia, w sali reprezentacyjnej sądeckiego Ratusza. W spotkaniu, obok laureatów, uczestniczyli członkowie Komitetu Głównego olimpiady, wykładowcy polskich uczelni technicznych, oraz przedstawiciele władz samorządu Małopolski. Gościem finalistów był także JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.