Jak wybudować oszczędny i tani dom?
Czy budowa domu musi być droga? Czy można wybudować dom funkcjonalny, ładny i ekonomiczny? Na czym można zaoszczędzić?
To tylko kilka spośród wielu pytań, które przy realizacji budowy domu postawi każdy Inwestor. Możliwości by ograniczyć koszty i wybudować niedrogi dom jest wiele. Każdy może mieć własne pomysły na zoptymalizowanie wydatków. Jednak chcąc budować tanio, trzeba pamiętać by oszczędności szukać już na etapie planowania. Ważne by uwzględnić czynniki, które będą oddziaływać zarówno na koszt samej realizacji jak i eksploatacji domu w przyszłości.
Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji Inwestora jest wybór właściwego projektu, zgodnie z przyjętymi indywidualnymi założeniami, dostosowanego do potrzeb rodziny i możliwości finansowych. W szerokiej ofercie dostępnych na rynku gotowych projektów domów Klienci mają wręcz nieograniczone możliwości wyboru wśród projektów domów parterowych, piętrowych, z poddaszem użytkowym, o różnorodnej stylistyce, metrażu i programie funkcjonalnym. Czas poświęcony na poszukiwania projektu idealnie dopasowanego do oczekiwań na pewno nie będzie stracony i przyniesie wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonych pieniędzy podczas budowy oraz późniejszego użytkowania. Biura projektowe idą z pomocą swoim Klientom klasyfikując projekty według różnych parametrów. Dużą popularnością cieszy się kolekcja projekty domów tanich w budowie Biura Projektów ARCHON+, opracowanych z myślą o Inwestorach poszukujących niedrogich domów. Wyróżniają się one ekonomicznymi w realizacji rozwiązaniami architektonicznymi przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych i funkcjonalnych.
Kształt bryły domu określa układ wnętrza, ale również w dużym stopniu decyduje o wysokości poniesionych podczas budowy kosztów. Domy tanie w budowie to przede wszystkim domy o prostej, zwartej bryle i ograniczonej ilości detali architektonicznych takich jak wykusze, lukarny czy balkony. Wszystkie wystające elementy, załamania bryły podnoszą koszty realizacji oraz mogą wpływać na właściwości termoizolacyjne budynku, zwiększając koszty ogrzewania domu. Im mniej skomplikowana bryła, tym więcej można zaoszczędzić. Jednak prosta wcale nie znaczy nudna. W miejsce kosztowych elementów architektonicznych projektanci wprowadzają ciekawe wykończenia elewacji, zróżnicowane tekstury tynków, kolory, które nadają charakter każdej inwestycji. Dom o zwartej bryle może być elegancki i nowoczesny jak np. Dom w Wisteriach 2(W). Stonowana kolorystyka elewacji w modnych odcieniach szarości została gustownie podkreślona elementami drewna i szkła, dzięki którym dom prezentuje się okazale i stylowo.
Szukając odpowiedniego gotowego projektu domu szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj dachu. Domy tanie w budowie to zazwyczaj budynki z klasycznym dwuspadowym dachem i oknami połaciowymi zamiast lukarn (Dom w Żurawkach, Dom w Zielistkach). Taki dach ma prostą i szybką do wykonania konstrukcję, która nie wymaga skomplikowanych obróbek jak rozłożyste dachy wielospadowe. Oszczędności da mniejsza ilość zużytych materiałów, a także tańsza robocizna.
Ze względów finansowych Inwestorzy najczęściej wybierają domy z poddaszem użytkowym. Metraż domu jest rozłożony na dwóch poziomach, w związku z tym mniejsza jest powierzchnia fundamentów jak i dachu. Ponadto, mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych wpływa korzystnie na energooszczędność domu.
Warto zwrócić uwagę na właściwe rozplanowanie wnętrza domu. Projekty ARCHON+ to przemyślane, przejrzyste i wygodne układy funkcjonalne. Pomieszczenia o podobnej funkcji (pralnia, kotłownia, łazienka) sytuowane są w sąsiedztwie, by łatwiej wykonać i eksploatować instalacje wodno-kanalizacyjne (np. Dom w Żurawkach). Gdy domy są odpowiednio zorientowane względem stron świata, wnętrze jest dłużej doświetlane naturalnym światłem, co znacząco redukuje koszty ogrzewania. Ważna jest więc odpowiednia lokalizacja przeszkleń.
Właśnie sposób ogrzewania to ważny aspekt przyszłej eksploatacji domu. W przypadku budynków o niedużym metrażu koszt ogrzewania gazowego będzie porównywalny z kosztem ogrzewania paliwem stałym. Jednak gdy Inwestor, który planuje budowę większego domu to powinien szukać projektów z możliwością zainstalowania kotła na palio stałe. Ten sposób ogrzewanie będzie bardziej ekonomiczny, a przy nowoczesnych piecach z podajnikiem również wygodny. Dodatkowe rozwiązania ponoszące energooszczędność to instalacje solarne lub pompy ciepła.
W kolekcji domów tanich w budowie ARCHON+ nie znajdziemy domu z piwnicą. Szacuje się, że może ona podnieść koszty budowy nawet o 20–30%.
Na etapie wyboru projektu trzeba przemyśleć kwestię usytuowania garażu. Wkomponowany w bryłę domu, będzie tańszy niż garaż wolno stojący. Można też rozważyć postawienie oddzielnej wiaty z tańszych materiałów, na korzyść projektu z dodatkowym pokojem na parterze.
Aby cieszyć się komfortem użytkowania, by dom spełniał normy cieplne, nie warto za wszelką cenę oszczędzać na materiałach budowlanych. Projektanci ARCHON+ wybierają technologię budowy tak, by uzyskać bardzo dobre parametry techniczne przegród budowlanych w korzystnej cenie. Jeżeli Inwestor decyduje się na zamianę materiałów na tańsze niż te wskazane w projekcie to zawsze należy wybierać produkty z atestem. Tylko takie zapewnią właściwą izolację cieplną i trwałość budynku.
Na koniec pozostaje jeszcze do wyboru sposób prowadzenia budowy domu. Ze względów finansowych zdecydowanie tańsza będzie budowa “systemem gospodarczym”. Wymaga ona większego zaangażowania ze strony Inwestora w cały proces realizacji, pozwoli jednak dużo zaoszczędzić, nawet 30% wszystkich kosztów budowlanych. Szacunkowe koszty każdego projektu z uwzględnieniem różnego sposobu realizacji budowy można sprawdzić na www.archon.pl. Jeżeli Inwestor zdecyduje się na samodzielną realizację, otrzyma w promocyjnej cenie szczegółowy kosztorys, z którym precyzyjnie wyceni budowę swojego domu i na bieżąco będzie mógł kontrolować wydatki oraz przebieg całej inwestycji.
Zespół specjalistów i doradców ARCHON+ zaprasza do współpracy!
Więcej na www.archon.pl.