Monoblok czy split – którą pompę ciepła warto wybrać?
Decydując się na pompę ciepła, powinniśmy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wybór pomiędzy dwoma głównymi rozwiązaniami: monoblok i split. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto znać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Wszystkie pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi pracę układu termodynamicznego i wszystkie mają główne 4 elementy – parownik, sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. W pompach potocznie nazywanych monoblokami elementy te znajdują się w jednym urządzeniu, w jednym bloku – stąd nazwa: monoblok. W urządzeniach typu split, potocznych splitach mamy podział na dwa zespoły: część elementów znajduje się w budynku, część na zewnątrz. Muszą zostać połączone na budowie.
Splity trudniejsze w montażu?
Zatem ukazuje nam się pierwszy z plusów pomp monoblokowych. Są to urządzenia w pełni zmontowane na linii produkcyjnej. Zapewnia to dobrą jakość i czystość wykonania. W efekcie pompy monoblokowe mają mniej usterek niż splitowe wynikające z warunków końcowego montażu na budowie. Co więcej praktyka pokazuje, że ich instalacja w budynku nie różni się wiele od montażu kotła gazowego. Nie bez znaczenia jest fakt, że taki montaż nie wymaga prowadzenia przewodów chłodniczych, sprawdzania ich szczelności, wykonywania próżni oraz nabijania czynnikiem jak ma to miejsce w splitach. Są to czynności wymagające czasu oraz odpowiednich uprawnień do pracy z czynnikiem tzw. F-gaz. To wszystko sprawia, że monobloki mogą być instalowane przez osoby początkujące w branży pomp ciepła.
Patrząc z innej strony: istotnym skutkiem istnienia dwóch typów pomp ciepła jest występowanie urządzeń, które wprowadzają do budynku wodę (urządzenie monoblokowe) lub czynnik chłodniczy, który dopiero ogrzewa wodę np. w instalacji podłogowej – (urządzenia splitowe).
Co to oznacza dla instalatora a przede wszystkim użytkownika? Monobloki muszą zostać zabezpieczone na czas braku zasilania elektrycznego. W sytuacji jej braku woda znajdująca się na zewnątrz budynku stagnuje i wychładza się. W warunkach zimowych może dojść do zamrożenia i w jego wyniku popękania rur lub elementów pompy ciepła.
Monobloki mniej trwałe?
Czy to oznacza, że monobloki są urządzeniami wadliwymi i gorszymi niż splity? Zdecydowanie nie. Wymagają po prostu, innych zabezpieczeń minimalizujących wystąpienie takiej sytuacji.
Niektórzy producenci wprost stosują łatwo zniszczalne nisko kosztowe kształtki, które zrzucają wodę nie pozwalając na zamarznięcie i uszkodzenia. Powszechnie stosowane są także zawory zrzutowe montowane na rurach wodnych. Wyposażone w element termiczny, który w chwili obniżenia temperatury wody, do niebezpiecznie niskiej, zostają otwarte. Działają w podobny sposób z tą różnicą, że nie są jednorazowe.
Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie roztworu niezamarzającego. Mogą być użyte tylko w części zewnętrznej lub także w wewnętrznej przy okazji zabezpieczając przed zamarznięciem całą instalację grzewczą budynku. Wielu producentów zaleca odpowiednie specyfiki, które zostały sprawdzone w działaniu z konkretnymi modelami pomp ciepła. Często jest nim glikol np. polipropylenowy.
Coraz częściej instalatorzy wybierają rozwiązania oparte na UPS-ach czyli modułach zasilania awaryjnego. Wykorzystuje się je do zasilania pompy obiegowej. Woda będąca w ruchu trudniej zamarza a co najważniejsze korzysta z ciepła zgromadzonego w budynku. Tego typu urządzenia bez problemu zabezpieczają naszą pompę monoblokową nawet na 4-5 mroźnych dni.
A jak na tym tle mają się pompy splitowe?
Gaz krążący pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną jest niezamarzający do bardzo niskich temperatur co czyni z pomp splitowych rozwiązanie niezależne od pogody i problemów z zasilaniem w energie elektryczną.
Warto zauważyć, że niektóre rodzaje monobloków niemal w 100% zajmują powierzchnię na zewnątrz budynku pozostawiając w kotłowni tylko zasobnik ciepłej wody użytkowej a w salonie jedynie regulator.
Podsumowując, zarówno pompy ciepła splitowe, jak i monoblokowe są popularnymi rozwiązaniami do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale różnią się one strukturą, sposobem instalacji i zabezpieczenia. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb budynku oraz dostępnej przestrzeni w budynku.
Zdjęcie otwierające: Designed By Freepik
Tekst: Łukasz Olszewski, menedżer ds. szkoleń OZE, BDR THERMEA Poland, www.dedietrich.pl