Pokazowy dom w standardzie Saint-Gobain już otwarty
Energooszczędność, komfort ciszy i bezpieczeństwa, a także ochrona środowiska to dewiza domów o standardzie Multi-Comfort, który został opracowany przez firmę Saint-Gobain. Tymi zasadami kierowano się podczas budowy domu pokazowego PREFAB w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna, którego otwarcie odbyło się 22 maja.
Dwupoziomowy budynek o powierzchni 205,86 m2 będzie wykorzystywany do celów pokazowych i szkoleniowych. Specjaliści, architekci, inżynierowie, a przede wszystkim osoby zainteresowane projektem będą mogli zapoznać się tu z technologiami i produktami wykorzystanymi przy realizacji inwestycji a także samemu ocenić jak się mieszka w domu wybudowanym wg najlepszych standardów.
Dom w Stawigudzie powstał w systemie budownictwa szkieletowego i prefabrykowanego (stąd nazwa „PREFAB”). Prezentuje nowoczesne rozwiązania dla budynków, spełniając surowe kryteria standardu domu pasywnego (określone wg Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej) oraz standardu Multi-Comfort. Standard Multi-Comfort, opracowany przez grupę Saint-Gobain, opiera się na siedmiu zasadach: komforcie ekonomicznym, termicznym, akustycznym, dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki, a także komforcie ekologicznym.
Co roku w Polsce powstaje ok. 5-6 tys. domów o konstrukcji szkieletu drewnianego z czego 65% eksportowanych jest głównie do krajów skandynawskich, Austrii oraz Niemiec. Jednocześnie z roku na rok obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania tego typu projektami w Polsce. Obecnej stanowią one już 5% wszystkich nowopowstających domów jednorodzinnych. Jestem przekonany, że ten wskaźnik będzie stale rósł. Dlatego mocno koncentrujemy się na rynku polskim, rozwijając sieć dystrybucji – powiedział Francois Xavier Moser, prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii i Bułgarii.
Budowa domu trwała 10 miesięcy. Pierwsze prace ruszyły w sierpniu 2013 r., a już na początku listopada budynek stał w stanie surowym zamkniętym. Tak krótki okres realizacji to cecha wyróżniająca budownictwo szkieletowe i prefabrykowane. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki Weber Deitermann: emulsja bitumiczna Weber.tec 901 oraz grubowarstwowa masa uszczelniająca Weber.tec superflex 10. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U=0,1 W/m2K
Kluczowym elementem konstrukcji domu jest ściana w standardzie pasywnym, która tworzy system izolacji oraz pozwala zachować przyjemne ciepło zimą i ochronę przed letnimi upałami. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/m2K. Do izolacji użyto płyty w wełny mineralnej 15 cm ISOVER Super-Vent Plus λD =0,031 W/mK oraz 26 cm ISOVER TF Profi λD=0,036 W/mK.
W ścianach zostały fabrycznie zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. Okna, które znajdują się od południa mają współczynnik Ug (straty ciepła) = 0,6 a g (zyski ciepła) = 62%. Natomiast od północy Ug = 0,5 a g = 50%. Jak widać system jest skuteczny tylko przy odpowiednim doborze przeszkleń w zależności od funkcji, jakiej się oczekuje, co daje możliwość zastosowania dużych przeszkleń od wschodu (14,73 m2) i północy (17,37 m2) mimo wykonywania obiektu w standardzie pasywnym. Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce jest nisko. Dlatego zaplanowano największą liczbę okien o łącznej powierzchni 32,24 m2.
Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów izolacyjnych dom pokazowy, o powierzchni 205,86 m2, uzyskał wskaźnik zapotrzebowania energii do ogrzewania na poziomie 15 kWh/(m2*a), co daje mu status domu pasywnego – mówi Piotr Dąbkowski, jeden z liderów projektu.
Przy budowie domu specjaliści Saint-Gobain wprowadzili nowe rozwiązania, niektóre dotychczas nie stosowane komercyjnie, aby udowodnić ich skuteczność. Przykładowo, w jednym z pomieszczeń zainstalowane zostały płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS Activ’Air, natomiast obok standardowe płyty. Teraz fachowcy będą mogli porównać jak oba rozwiązania sprawdzają się w praktyce i analizować efektywność działania płyt Activ’Air w zakresie usuwania formaldehydu pochodzącego z mebli.
Pomieszczenia te dzieli ściana wykonana w systemie akustycznym Rigips, dzięki któremu izolacyjność jest większa nawet o 6dB w stosunku do rozwiązań standardowych. Taki wynik (potwierdzony badaniami ITB) został osiągnięty nie tylko dzięki specjalnej płycie gipsowo-kartonowej Rigips, ale również dzięki specjalnym profilom akustycznym (o specjalnej geometrii), a także systemowej wełnie mineralnej Isover Aku-Płyta.
Wysoki standard wykończenia domu zawdzięcza on również armaturze dostarczonej przez Tadmar, którą można podziwiać w nowoczesnych i niekonwencjonalnych rozwiązaniach zastosowanych, np. w łazienkach.
Aby dom był energooszczędny, czy pasywny konieczne jest więc zastosowanie wszystkich kompleksowych rozwiązań poprawiających jakość energetyczną budynku. Nie wystarczy montaż okien energooszczędnych, czy zwiększenie grubości izolacji zewnętrznej ścian. Przy budowie domuw technologii szkieletu drewnianego trzeba szczególną uwagę przyłożyć do zapewnienia odpowiedniej szczelności budynku dokładnie izolując już podwalinę, osadzenie stropów, instalacji, okien itp. Do tego celu najlepiej nadaje się system ISOVER VARIO – podkreśla Sławomir Kocur, jeden z liderów projektu.
Dom pokazowy zrealizowany został przez firmę „BRAWO domy pasywne” we współpracy z Saint-Gobain.