Kotwa sworzniowa – gwarant bezpieczeństwa
Obecnie w Meksyku jest budowana pierwsza, szybka, podmiejska linia kolejowa. Trasa nowej kolei przebiega przez pasmo górskie w Parku Narodowym Desierto de los Leones. Aby nie niszczyć tamtejszych obszarów leśnych, linia kolejowa jest poprowadzona przez dwururowy tunel. Stalowe kotwy fischer są zastosowane do zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych dla przyszłych pasażerów szybkiej kolei.
Meksykańskie Ministerstwo ds. Komunikacji i Transportu (SCT) od 2014 roku buduje nową, szybką linię kolejową, aby rozładować korki uliczne w Mexico City. Pociąg połączy obszar miejski Toluca z zachodnią częścią Meksyku i będzie promować korzystanie z ekologicznego transportu, zapewniając Meksykowi alternatywę dla indywidualnego transportu kołowego. Spowoduje to rozładowanie korków ulicznych. Toluca jest miastem liczącym około pół miliona mieszkańców, położonym 65 kilometrów na południowy zachód od stolicy. Przewiduje się, że 58-kilometrowa zelektryfikowana linia Tren Interurbano México Toluca zostanie ukończona w 2023 r. Stacja początkowa to Metro Observatorio w Meksyku, a końcowa Zinacantepec w Toluca. Linia ma stanowić uzupełnienie metra w Meksyku, ułatwić dojazd do dzielnicy biznesowej Santa Fe i do międzynarodowego lotniska w Toluca przy stacji Tecnológico. Projekt obejmuje cztery stacje pośrednie. Najprawdopodobniej pierwszy odcinek zostanie uruchomiony w drugim kwartale 2021 r. Nowa linia została zaprojektowana z myślą o większej przepustowości od 230 000 do 270 000 pasażerów dziennie, którzy dotrą do celu w 39 minut zamiast 2 godzin z prędkością do 160 kilometrów na godzinę. Szybka kolej zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 27 827 ton rocznie. Taką ilość dwutlenku węgla może rocznie pochłonąć 225 hektarów lasu.
Firma SENER została wybrana przez Generalną Dyrekcję Transportu Kolejowego Ministerstwa ds. Komunikacji i Transportu (SCT) Rządu Meksyku do wykonania wstępnego projektu wykonawczego linii kolejowej. Zamówienie na budowę i instalację linii otrzymało konsorcjum złożone z wielu firm.
Prawie cała linia kolejowa będzie nadziemna, a torowisko będzie prowadzone na betonowych kolumnach. Tylko odcinek o długości 4,7 km będzie przebiegać pod ziemią przez dwururowy tunel, który zostanie poprowadzony pod pasmem górskim Sierra de las Cruces. Oba tunele będą wykonane z prefabrykowanych elementów betonowych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, projektanci zaplanowali przejścia ewakuacyjne w tunelu, które w razie awarii wyprowadzą pasażerów na zewnątrz. Chodniki zostaną wzmocnione stalowymi płytami, które zostaną zamontowane bezpiecznie w betonie za pomocą 19000 sztuk kotew sworzniowych fischer FAZ II w rozmiarze 20/60.
Kotwa sworzniowa fischer FAZ II umożliwia mocowanie dużych obciążeń w zarysowanym betonie. Stalową kotwę można stosować do wielu aplikacji, a jej montaż jest prosty i bezpieczny. Śruba stożkowa jest wciągana do klipsa rozprężnego poprzez dokręcenie nakrętki, dociskając mocno do ściany wywierconego otworu. W ten sposób kotwa sworzniowa bezpiecznie przenosi obciążenia na beton, osiągając najwyższą nośność.
„Przekonaliśmy naszego klienta nie tylko stalowymi kotwami, które były odpowiednie dla projektu, ale także naszym wsparciem technicznym, terminowością dostaw i dobrym stosunkiem ceny do wydajności”- podkreśla Juan Manuel Fernández, koordynator ds. inżynierii fischer w Meksyku.
Aspekty środowiskowe odegrały ważną rolę podczas planowania i budowy linii kolejowej w Meksyku, podjęto na przykład decyzję, aby zastąpić boczne podpory betonowej linii kolejowej na środkowe, zapobiegając tym samym ścięciu tysięcy drzew. Pojedynczy tunel wzdłuż nowej linii kolejowej został również zbudowany w celu zachowania naturalnego pasma górskiego Sierra de las Cruces. Mając na uwadze ochronę środowiska, zmodyfikowano zaprojektowaną linię kolejową w taki sposób, aby uratować przed zniszczeniem sieć wodociągową Mexico City.
Miasto Meksyk jest jedną z najbardziej zatłoczonych metropolii na świecie. Liczy wiele milionów mieszkańców (ponad 21 mln), a zagęszczenie ma 1 km2 jest skrajnie wysokie. Te czynniki sprzyjają ogromnej dewastacji i zanieczyszczaniu środowiska. Intensywny ruch uliczny powoduje wiele wypadków komunikacyjnych z dużym odsetkiem przypadków śmiertelnych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów w trakcie podróży, państwo Meksyk planuje zmodernizować swoją sieć kolejową. Oprócz połączenia Mexico City – Toluca budowane są trzy dodatkowe linie, z których najbardziej znanym jest Tren Maya. Linia ta skieruje ruch turystyczny w stronę południowych stanów, gdzie znajdują się atrakcyjne obszary przyrodnicze i chętnie odwiedzane przez turystów stanowiska archeologiczne Majów.