Branża budowlana jednoczy się na rzecz wprowadzenia ulg remontowo-budowlanych
Firma FAKRO aktywnie inicjuje oraz wspiera działania, które mają doprowadzić do rozwoju budownictwa. Jednym z ważniejszych obecnie jest wprowadzenia w Polsce ulg remontowo-budowlanych.
Podczas I Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury na tegorocznej BUDMIE przedstawiciele środowiska branżowego reprezentowani przez Janusza Komurkiewicza – prezesa Związku Polskie Okna i Drzwi oraz Pawła Babija – prezesa Polskiej Izby Przemysłowo Handlowej Budownictwa, przekazali Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa Andrzejowi Adamczykowi oraz wiceministrowi Tomaszowi Żuchowskiemu – analizę i rekomendacje w zakresie wpływu ulgi remontowo-budowlanej na koniunkturę w budownictwie. Analizę przygotowała firma ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie sześciu organizacji branżowych związanych z energooszczędnym budownictwem – izb gospodarczych i stowarzyszeń budowlanych, których zdaniem wprowadzenie regulacji spowoduje dynamiczny rozwój polskiego budownictwa.
Pomysł przywrócenia ulg remontowo-budowlanych, to inicjatywa konsolidująca branżę budowlaną wokół ważnej idei. To mocny stymulator koniunktury na rynku budowlanym oraz działanie pozwalające na uszczelnienie systemu podatkowego, a także narzędzie walki z nieuczciwą konkurencją w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych oraz usług budowlanych. Jest to również element walki o czyste powietrze, wzrost polskiej gospodarki i większe wpływy do budżetu państwa.
W Polsce obecnie 2 mln mieszkań wymaga kompleksowej termomodernizacji a aż 30% polskiego społeczeństwa mieszka w budynkach wybudowanych w latach 1945-1970.
Ulga w postaci odpisów podatkowych wydatków na budowę oraz remont, np. na wymianę okien, docieplenie budynków czy wymianę starych pieców węglowych uaktywni proces inwestycji w termomodernizację budynków i mieszkań.
Zdaniem organizacji branżowych niezbędne jest wprowadzenie zachęty do wystawiania faktur VAT zarówno za sprzedaż produktów budowlanych, jak również ich montaż. Na tej podstawie inwestorzy będą mogli ubiegać się o zwrot podatku za zakup materiałów budowlanych. Finalnie, budżet państwa na tym zyska. Wprowadzenie ulg spowoduje bowiem ograniczenie szarej strefy oraz wzrost koniunktury na rynku budowlanym.
Jak wynika z zapisów ujętych w strategii Europa 2020, konieczne jest podniesienie efektywności energetycznej budynków o 20%. Musimy zużywać mniej energii do ogrzewania naszych domów, co spowoduje obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie. Bez dwóch zdań zmniejszy to też emisję CO2 do atmosfery oraz przyczyni się do polepszenia jakości powietrza i zminimalizuje uciążliwy dla nas wszystkich smog – uzupełnia Janusz Komurkiewicz.
Wprowadzenie ulgi remontowo-budowlanej rekomendują: Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonów, SIPUR Polski Związek Producentów Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR.
Resort rozważa przywrócenie ulgi, do jej wprowadzenia potrzebne jest jednak współdziałanie całej branży oraz szeroka medialna akcja wspierająca.