Hörmann na targach BAU 2019
Nowe bramy garażowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, szybsze napędy i pakiet rozwiązań dla domu inteligentnego – pokazała firma Hörmann na targach BAU 2019.
Było to największe stoisko na monachijskich Targach Architektury, Systemów i Materiałów Budowlanych.
W sumie na powierzchni 1600 m² producent zaprezentował blisko 100 nowości. Pierwsze pojawią się na polskim rynku już w marcu, inne w ciągu najbliższego roku.
Bramy segmentowe w nowym designie
Poszukujący garażowych bram segmentowych o wyrafinowanej estetyce z uwagą przyglądali się bramom z powierzchnią Duragrain. To nowa seria bram o ciekawych wzorach powlekanych bardzo trwałym lakierem ochronnym. Dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii, pozwalającej na odwzorowanie faktury każdego materiału, powierzchnia ta może imitować np. beton, postarzałą stal, bambus czy drewno tekowe. W sumie producent oferować będzie aż 24 rodzaje powierzchni Duragrain, co pozwoli na harmonijne wkomponowanie bramy nawet w bardzo nietypową elewację.
Firma zaprezentowała też nową, elegancką bramę z nowego rodzaju blachy – Planar. Niezwykle gładka, matowa powierzchnia tej bramy, z szerokimi przetłoczeniami, oferowana będzie w sześciu specjalnych kolorach Matt de luxe.
Zainteresowaniem cieszyła się też brama z drewna o szczotkowanej powierzchni. Zwiedzającym podobały się wyeksponowane w świerkowym drewnie słoje.
Przykładający wagę do designerskich detali zwracali natomiast uwagę na możliwość zastosowania w bramie LPU 42 przeszkleń z prawdziwego szkła, zamontowania na niej numeru domu ze stali nierdzewnej czy wykonania w wersji Premium – z eleganckim wykończeniem także od wewnątrz.
Przeszklona brama garażowa
Ciekawą propozycją jest też zaprezentowana na BAU 2019 garażowa brama segmentowa z profili aluminiowych. W zależności od rodzaju wypełnienia może ona zapewnić nieograniczony dostęp światła do wnętrza garażu lub dobrą wentylację np. w podziemnych garażach zbiorczych. Producent oferuje tu szeroką gamę przeszkleń oraz różne rodzaje krat ze stali lub stali nierdzewnej. Profile bramy ART 42 oferowane są w dwóch wersjach: normalnej lub izolowanej termicznie.
Napęd ze zintegrowanym odbiornikiem Bluetooth
Na targach BAU 2019 Hörmann po raz pierwszy zaprezentował swoją najnowszą technologię BlueSecur, która wykorzystana została w nowych, bardzo szybkich napędach tej marki. Napęd SupraMatic E 4 o prędkości maks. 25 cm/s posiada zintegrowany odbiornik Bluetooth, który dzięki specjalnej aplikacji pozwala na bezzwłoczne otwieranie i zamykanie bramy za pomocą smartfona. Napęd ten obsługuje dodatkowo trzy wysokości otwarcia bramy; posiada też przyjemne, nowoczesne, a przede wszystkim energooszczędne oświetlenie LED.
BlueSecur – technologia uniwersalna
Technologia BlueSecur to połączenie niezwykle bezpiecznego, stosowanego w bankowości internetowej, 128-bitowego kodowania sygnału z technologią Bluetooth.
Specjalny odbiornik HET-BLE wraz z aplikacją BlueSecur App umożliwia obsługę napędów Hörmann, także już tych zamontowanych, oraz obsługę urządzeń innych producentów. W ten sposób za pomocą smartfona w prosty sposób możemy sterować bramą garażową, bramą wjazdową, oświetleniem czy systemem alarmowym, a nawet – w razie potrzeby – jednorazowo przekazywać kody poszczególnych urządzeń innym osobom.
Drzwi zewnętrzne – nowa automatyka, nowe wzory
Technologia BlueSecur zastosowana też zostanie do otwierania drzwi wejściowych. Hörmann zaprezentował specjalne zamki do drzwi aluminiowych i stalowych, dzięki którym będzie można je otwierać za pomocą technologii Bluetooth. Jednocześnie pokazano nowe typy i wzory drzwi zewnętrznych. Obejrzeć można było m.in. bardzo szczelne i wyjątkowo odporne na odkształcanie oraz bezpieczne aluminiowe drzwi ThermoSafe Hybrid. Blacha zewnętrzna płyty drzwiowej wykonana jest z lakierowanej stali nierdzewnej, dzięki której drzwi te w wersji bez przeszklenia uzyskały klasę odporności na włamanie RC 4. Uwagę zwiedzających zwracały również drzwi ThermoPlane Hybrid o idealnie zlicowanej powierzchni ościeżnicy i blatu zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Do drzwi aluminiowych Hörmann proponuje teraz również pochwyty ze zintegrowanym skanerem linii papilarnych.
Smart Home i sztuczna inteligencja
Producent zaprezentował – zawarty w niewielkiej kostce – własny system domu inteligentnego Hörmann homee, do którego z łatwością przyłączać będzie można urządzenia i systemy innych firm. Zbudowany w ten sposób jeden duży spójny system zarządzania domem pozwoli sterować nie tylko bramami i drzwiami, ale także ogrzewaniem, kamerami, rozmaitymi systemami powiadomień, np. o pogodzie, czy systemami bezpieczeństwa. Możliwe będzie także słowne wydawanie poleceń typu „otwórz rolety” czy tworzenie indywidualnych scenariuszy.
Nowoczesne napędy Hörmann można także włączyć w rozmaite istniejące już systemy domu inteligentnego. Firma zaprojektowała i pokazała specjalny moduł HCP-Bus umożliwiający przyłączenie napędów Hörmann do obcych systemów Smart Home.