Klimatyzacja do domu: rodzaje i montaż klimatyzatora
Klimatyzacja w domu jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale nawet w mieszkaniach. Specyfika działania urządzenia bardzo przypomina pracę lodówki domowej. Klimatyzatory tego typu składają się z dwóch wymienników ciepła. W części wewnętrznej będzie to parownik, a w zewnętrznej skraplacz. Ponadto mamy sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylatory rozprowadzenia powietrza do transportu ciepła wokół wymienników ciepła, co gwarantuje skuteczną i bezpieczną pracę całego systemu domowej klimatyzacji.
Klimatyzator przenośny monoblokowy
Klimatyzacja taka najbardziej sprawdza się w dość niewielkich pomieszczeniach. Klimatyzator przenośny umieszcza się bezpośrednio przy oknie, a rurę odprowadzającą ciepłe powietrze przeciąga na zewnątrz. To właśnie stanowi największą wadę tego rozwiązania. Stale uchylone okno sprawia, że klimatyzator przenośny nie zapewnia dobrej wydajności. Ponadto najtańsze modele pracują głośno, mają spore gabaryty i są wyposażone tylko w pojedynczą rurę odprowadzającą do ciepłego powietrza, co skutkuje wytworzeniem się w trybie chłodzenia podciśnienia wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia domu. Trochę lepsze modele mają dwie rury, które nie tylko gwarantują wydajniejsze funkcjonowanie urządzenia, ale także nie wytwarza się podciśnienie.
Klimatyzatory przenośne typu split
Klimatyzatory przenośne typu split w zasadzie niewiele różnią się od klimatyzatora stacjonarnego. Jedynie mają mniejsze wymiary, więc swobodnie można je przenosić. Na urządzenie składa się jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna. Charakteryzuje je cicha praca w przeciwieństwie do modelu monoblokowego. W tym przypadku także musimy pozostawić uchylone okno, aczkolwiek średnica rury stanowiącej połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną jest na tyle mała, że wydajność klimatyzacji powinna bardziej satysfakcjonować.
Klimatyzator stacjonarny monoblokowy
Klimatyzator składa się tylko z jednej części, więc trzeba go umieścić we wnęce okiennej albo specjalnym otworze ściennym. Parownik znajduje się po stronie wewnętrznej pomieszczenia, a skraplacz na zewnątrz. Klimatyzator ścienny raczej rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, zresztą ta klimatyzacja domowa nie nadaje się do małych pomieszczeń.
Klimatyzator stacjonarny typu split
Klimatyzatory typu split to typ montowanego urządzenia do klimatyzacji domowej, które w ostatnich latach jest wybierane zdecydowanie najczęściej. Klimatyzatory typu split są doceniane ze względu na komfort użytkowania, wydajność, niski poziom hałasu jednostki zewnętrznej i niewielkie wymiary jednostki wewnętrznej. Ta klimatyzacja domowa wymaga jednak instalacji jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
Gdzie zamontować klimatyzator?
Jednostki wewnętrzne montuje się zazwyczaj na ścianie, pod parapetem okiennym, o ile nie ma tam grzejnika, lub pod sufitem. W przypadku sufitu podwieszanego, można w przestrzeni nad nim zamontować klimatyzator kanałowy bądź odpowiedni klimatyzator kasetonowy. Ten pierwszy da się umieścić nie tylko w pomieszczeniu klimatyzowanym, ale nawet poza nim, np. na strychu w swoim domu czy też w pomieszczeniu technicznym. Łącznikiem będzie rura transportująca gorące powietrze z pomieszczenia. Przy montażu jednostek wewnętrznych trzeba zadbać o to, aby pozostawić swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie może być zasłonięty ciężkimi zasłonami lub meblami. Druga ważna kwestia dotyczy kierunku strumienia powietrza. Nigdy nie powinien zostać skierowany bezpośrednio na osoby przebywające wewnątrz pokoju.
Tekst: MG Projekt, www.mgprojekt.com.pl
Zdjęcie otwierające: Adobe Stock