Małe domy z ceramiki budowlanej
W ramach założeń Nowego Ładu, od stycznia 2022 roku istnieje możliwość postawienia domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Zredukowanie formalności upraszcza cały proces, co wpływa na wzrost popularności projektów o niewielkiej powierzchni. Planując wzniesienie małego budynku jednorodzinnego, warto wziąć pod uwagę późniejszy komfort użytkowania i wybrać wysokiej jakości materiały budowlane, przyjazne dla mieszkańców i środowiska.
Obecnie według badań serwisu informacyjnego Oferteo.pl oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) można mówić o pewnym trendzie dotyczącym budowania coraz mniejszych domów na niewielkich działkach. Jeszcze w roku 2017 średnia powierzchnia oddawanego do użytku domu jednorodzinnego wynosiła dokładnie 138,4 m2. W 2021 zmniejszyła się ona do 133,1 m2 [1]. Wiele wskazuje na to, że wskutek czynników, takich jak m.in. inflacja, wysokie oprocentowanie stóp kredytowych, ograniczona dostępność działek i ich wysokie ceny, ten trend będzie się pogłębiał.
Obecne zmiany prawne, które weszły w życie wraz z rządowym programem Nowy Ład sprzyjają indywidualnym inwestorom, chcącym szybko wybudować własny dom. Od stycznia 2022 roku możliwe jest wzniesienie domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, nadzoru kierownika, czy dziennika budowy. Uproszczenie procedur z pewnością przekona wiele osób do budowy własnego domu.
Korzyści z zastosowania ceramiki budowlanej
Planując wzniesienie budynku jednorodzinnego o niewielkiej powierzchni zabudowy, powinniśmy postawić na zdrowe, naturalne, wysokiej jakości materiały, które realnie przełożą się na nasz przyszły komfort życia. Przy takich projektach świetnie sprawdzą się innowacyjne, systemowe rozwiązania z ceramiki budowlanej.
Najzdrowsze i najtrwalsze konstrukcyjne materiały budowlane to te, które wytwarza się z naturalnych produktów i bez użycia technologii wspomaganej chemią. To także takie produkty i technologie, które wspomagają naturalne procesy dyfuzji pary wodnej, a w przypadku ścian murowanych także osuszania. Należą do nich wyroby ceramiczne takie jak pustaki poryzowane. Ich głównym składnikiem jest glina, dzięki czemu są przyjazne dla natury i podczas użytkowania dla człowieka. Wysoka temperatura wypału pustaków ceramicznych wynosząca około 900°C i nowoczesna technologia ich łączenia na suchą zaprawę, gwarantują, że ściany z nich zbudowane są suche i odporne na rozwój grzybów, bezpieczne dla zdrowia i wolne od alergenów. Proces wypalania to również gwarancja trwałości materiału i konstrukcji na wiele pokoleń.
Co więcej, wysokie właściwości akumulacyjne nowoczesnej ceramiki poryzowanej to ich niewątpliwa przewaga nad innymi rozwiązaniami. Pozwalają osiągnąć bardzo wysoki współczynnik termoizolacyjności nawet bez stosowania dodatkowej, zewnętrznej warstwy ocieplenia. Zminimalizowanie strat energii zapewniają szczególnie ściany wybudowane z pustaków ceramicznych Porotherm typu T, czyli ze zintegrowaną wewnątrz izolacją termiczną z wełny mineralnej i połączone zaprawą Porotherm Dryfix – nowoczesną formą zaprawy, która pozbawiona jest wody.
Jak możemy przyśpieszyć proces budowy?
Decydując się na budowę domu, warto skorzystać z gotowych rozwiązań systemowych z ceramiki budowlanej. Rozwiązania systemowe oznaczają, że stosujemy nie jeden wyrób wybranego producenta, ale cały zestaw. Każdy element zestawu jest opracowany w taki sposób, aby idealnie pasował do pozostałych, ułatwiał i przyspieszał prace budowlane i pozwalał na osiągnięcie jak najlepszego efektu, bez błędów wykonawczych. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie poryzowanej ceramiki budowlanej w postaci gotowych rozwiązań systemowych, takich jak Porotherm Dryfix. System ten, składający się z pustaków i dostosowanej do nich suchej zaprawy, pozwala wybudować wszystkie typy ścian zewnętrznych (jedno-, dwu- i trójwarstwowe) oraz wewnętrznych (nośne i działowe). Oprócz podstawowych elementów systemu, czyli pustaków, w ofercie producenta kompleksowych rozwiązań znajdują się również elementy połówkowe, narożnikowe, a także produkty uzupełniające, jak dedykowana zaprawa murarska w postaci gotowej do użycia piany czy odpowiednie narzędzia. Zastosowanie suchej zaprawy Porotherm Dryfix, pozwala na dwukrotnie szybsze murowanie ścian, w porównaniu do tradycyjnych metod. Nakładanie zaprawy jest lekkie i proste, nie trzeba jej przygotowywać, mieszać i czekać aż wyschnie. Wybór ten niesie za sobą również inne korzyści: pozwala zachować czystość na placu budowy.
Dom w koncepcji e4
Istotne jest myślenie o domu jako o całości, w perspektywie lat, podczas których będziemy go użytkować. To podejście w praktyce odzwierciedla koncepcja domu e4 firmy Wienerberger, która zakłada budowę nowoczesnego ceramicznego domu niskoemisyjnego, który spełnia wszystkie obecne wymagania ale bierze pod uwagę w równym stopniu takie aspekty jak:
- energia i ekonomia, które odnoszą się do nowoczesnych technologii budowy i systemów grzewczych czy wentylacji, umożliwiając produkcję energii cieplnej przez budynek i redukcję jej strat przy wyważonych kosztach budowy,
- ekologia, która zakłada korzystanie z odnawialnych i czystych źródeł energii oraz naturalnych materiałów budowlanych. Dzięki uniezależnieniu się od paliw kopalnych i wykorzystaniu energii słonecznej możliwa jest eliminacja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery,
- emocje i zdrowie – dom powinien być skonstruowany z wysokiej jakości zdrowych materiałów, dawać mieszkańcom możliwość swobodnego oddechu czystym powietrzem o odpowiedniej wilgotności, komfortowego snu, a także zapewniać odpowiednią temperaturę i doświetlenie.