Szklana lub skalna – jak dobrać odpowiednią wełnę do różnych zastosowań?
Ocieplenie budynku przy pomocy wełny jest jedną z najpopularniejszych metod, których tradycja sięga lat 90. ubiegłego wieku. Tworzywo to znajduje szerokie zastosowanie zarówno przy izolacji budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie zastosowanie mają konkretne materiały izolacyjne.
Główny podział wełen izolacyjnych dotyczy materiału, z jakiego zostały one wyprodukowane. Wyróżniamy wełnę szklaną oraz skalną, zwaną również kamienną. Pod tym względem wybór materiału izolacyjnego dla inwestorów często nie jest taki oczywisty, ponieważ ocieplenie wełną mineralną cechuje się zbliżonymi parametrami. Jednak zarówno wełna szklana, jak i skalna ma swoje specjalne przeznaczenie.
Skalna
Wełna skalna produkowana jest ze spoiwa skalnego, a dokładniej z bazaltowego. Głównym procesem technologicznym jest obróbka termiczna w temperaturze 1400°C. Z tego względu ocieplenie wełną mineralną skalną jest mniej narażone na wszelkie odkształcenia, a także uszkodzenia mechaniczne. Wełna kamienna znajduje swoje zastosowanie jako izolacja zewnętrzna. Użycie wełny prasowanej doskonale sprawdza się w przypadku ściskania innymi materiałami. Skalna wełna sprawdzi się również przy izolacji stropodachów, a także posadzek podłogowych.
Szklana
Podstawowym budulcem wełny szklanej jest stłuczka szklana wraz z piaskiem kwarcowym. Wełna szklana również podlega wytapianiu, ale już w dużo niższej temperaturze, wynoszącej ok. 1000°C. Spoiwem wełny izolacyjnej szklanej może być żywica fenolowo-formaldehydowa, biożywica czy też żywice wytworzone w oparciu o poliakryle. Wełna szklana znajduje bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ występuje zarówno w formie granulatu, jak i wełny prasowanej. W odróżnieniu od wełny skalnej, ta szklana ma o wiele mniejszy ciężar, jak i wyższą przepuszczalność pary wodnej. Dlatego zaleca się jej wykorzystanie przy lżejszych konstrukcjach, takich jak ścianki działowe, poddasze lub stropy. Oczywiście producenci proponują także wykorzystanie tego typu wełny izolacyjnej do ocieplania podłóg oraz ścian elewacyjnych.
Ocieplenie w różnych formach
Wełna do ocieplenia dostępna jest także w różnych formach, które znajdują swoje zastosowanie pod względem gęstości materiału. Do najpopularniejszego typu materiału izolacyjnego zalicza się maty mineralne. Ich gęstość wynosi około 26 kg/m3 lub zdecydowanie mniej. Należy pamiętać, że grubość maty nie jest wyznacznikiem izolacji cieplnej. Pod tym względem należy zwracać uwagę przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła. Im wskaźnik będzie niższy, tym ocieplenie wełną mineralną odniesie lepszy skutek. Maty świetnie sprawdzą się w przypadku ocieplenia poddaszy, stropów, ścianek działowych, jak i konstrukcji szkieletowych. W tej formie wełna do ocieplenia jest wyjątkowo sprężysta i niesprawiająca problemów podczas układania.
Jak dobrać odpowiednią wełnę?
Jeżeli interesuje nas izolacja zewnętrzna lub ocieplenie podłóg, to warto zdecydować się na płyty. Wełna do ocieplenia w takiej formie wyróżnia się zdecydowanie wyższą gęstością w porównaniu do mat. Gęstość wełny prasowanej może wynosić już od 60 do nawet 180 kg/m3. Co ciekawe, nawet duża gęstość izolacji, nie musi mieć wpływu na grubość płyty. Również w tym przypadku w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, a nie na grubość materiału izolacyjnego. Ocieplenie ścian zewnętrznych z wełny to popularne rozwiązanie.
Tekst: Kalkulatory Budowlane, www.kb.pl
Fotografia Petralana