Jakie inwestycje w rejonach górskich cieszą się największą popularnością wśród turystów?
Góry nadal w cenie
W rejonach górskich największą popularnością – nie tylko w sezonie zimowym, ale także przez resztę roku – cieszą się apartamenty oraz małe, prywatne, domki do wynajęcia. Jakie czynniki sprawiają, że turyści wybierają akurat takie spośród oferowanych im opcji wypoczynku?
Po pierwsze o wyborze miejsca decyduje najczęściej jego korzystna lokalizacja. Chodzi przede wszystkim o dostępność w okolicy, mówiąc ogólnie, atrakcji turystycznych. Należy zatem przede wszystkim pamiętać o doborze odpowiedniego miejsca, odpowiedniej działki pod inwestycję, która swoją atrakcyjną lokalizacją zapewni powodzenie przedsięwzięcia. Kolejną kwestią jest wysoki standard urządzenia. Zarówno estetyka danego miejsca, jak i jego odpowiednie wyposażenie i wygodne urządzenie, są niekiedy nawet najważniejszymi dla wypoczywających kwestiami przy wyborze miejsca pobytu.
Ceny wynajęcia apartamentu lub domku są oczywiście zależne od sezonu – jak można się spodziewać będą one najwyższe w okolicach świat Bożego Narodzenia, Sylwestra lub w trakcie ferii. Jednak nawet poza sezonem zimowym góry są niezwykle popularną atrakcją na turystycznej mapie Polski.
Apartamenty czy domki?
Coraz większa liczba inwestorów zachęcona obietnicami szybkiego zysku decyduje się na wykupu pojedynczego pokoju w hotelu, którego wynajmem (i mówiąc ogólnie pozostałym zarządzaniem) zajmuje się operator. System condo, bo to o nim właśnie mowa, gwarantuje poprzez zawarcie stosownej umowy, zysk z najmu takiego pokoju oraz możliwość korzystania z niego tylko przez inwestora.
Problem pojawia się jednak jeśli inwestor nie rozważy wszystkich aspektów danej inwestycji. Najczęstszym problemem przy tego rodzaju inwestycji jest dużo niższa, niż obiecywał na początku operator, rentowność. Okazuje się w praktyce, że o prostym i dużym proficie można jedynie pomarzyć. Przyczyn może być wiele – od kiepskiej lokalizacji hotelu, po słabą promocję miejsca lub niski standard świadczonych usług. Kolejną kwestią jest także obowiązek uiszczania przez inwestora dodatkowych opłat – przykładowo czynszu lub innych opłat związanych z remontami itd.. Co więcej, ceny wynajęcia apartamentów są nawet kilkakrotnie większe niż cena wynajęcia przykładowo małego, prywatnego domku – a to także może skutecznie odstraszyć potencjalnych lokatorów.
Alternatywą dla systemu condo jest wynajem domków. Domek letniskowy to symbol komfortu, niezakłóconego odpoczynku i swobody decydowania o własnym urlopie. Coraz mniej ludzi decyduje się na zwykłe hotele czy nawet apartamentowce. Nie dość, że są przeludnione czym nie gwarantują upragnionego odpoczynku, to jeszcze ich estetyka niekiedy nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego zmodernizowane i zadbane, prywatne nieruchomości udostępnione do wynajmowania w ostatnich latach cieszyły się niezwykłą popularnością.
– Co więcej domek rekreacyjny jest dużo tańszy w utrzymaniu i konserwacji niż przykładowo mieszkania na wynajem, a o pozyskanie lokatorów do tego pierwszego inwestorowi wcale nie będzie trudno. Domek to dużo tańsza opcja inwestycyjna, za którą inwestor może odpowiadać sam, bez pomocy pośredników – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Co więcej zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa budowalnego pośród obiektów, które mogą zostać wzniesione bez uzyskania pozwolenia na budowę znajdują się także wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej – a więc budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Jeśli inwestor zdecyduje się na ulokowanie kapitału w domki do wynajęcia pozostaje „jedynie” wybranie odpowiedniej działki.
Grunt to lokalizacja
O tym jak wiele w procesie inwestycji zależy od doboru odpowiedniej lokalizacji dla przedsięwzięcia nie trzeba nikogo uświadamiać. W przypadku inwestycji w domki letniskowe to właśnie od gruntu zależeć będzie w dużej części powodzenie transakcji i wysokość stopy zwrotu zainwestowanego kapitału. Na jakie aspekty powinien zatem zwrócić uwagę inwestor? Powinien zacząć od wyselekcjonowania odpowiedniej lokalizacji o dużym potencjale rozwoju, koniecznie z walorami turystycznymi i krajobrazowymi okolicy. Co najważniejsze – musi wybrać grunt o jasnym i przejrzystym statusie prawnym.
Saveinvest Sp. z o.o.
www.grunttozysk.pl