Spadkobiercy rolników mogą nie odzyskać gruntów
Spadkobiercy nieruchomości gruntowych, które zostały przekazane państwu na mocy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny, nie mogą liczyć na odzyskanie gruntów.
W sądach administracyjnych przybywa spraw, które podważają ważność decyzji opartych na uchylonej już ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny. Jednak, jak pokazuje wiele orzecznictw, odzyskanie przez spadkobierców gruntów przekazanych państwu może okazać się niemożliwe, a samo postępowanie może ciągnąć się latami (dla przykładu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 05 sierpnia 2015 r., sygnatura akt: I OSK 33/14).
– Ziemie były przekazywane państwu w trybie administracyjnym w oparciu o art. 45 wspomnianej wcześniej ustawy. Zgodnie z tymi przesłankami gospodarstwo rolne mogło zostać przejęte poprzez zawarcie odpowiedniej umowy cywilnoprawnej tylko jeśli następca spełniał dyktowane aktem warunki – musiał on posiadać kwalifikacje rolnicze do dalszego prowadzenia gospodarstwa. W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 1964 r. oraz z 1977 r. za kwalifikacje do przejęcia i prowadzenia gospodarstwa rolnego mogło zostać uznane tylko ukończenie szkoły rolniczej bądź przysposobienia rolniczego – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Spadkobierca bez tych kwalifikacji nie mógł więc przejąć gospodarstwa ze względu na niespełnienie warunków ustawodawcy – było ono zatem przekazywane na rzecz państwa.
Skargi na obowiązujące wówczas przepisy z reguły nie skutkują przychyleniem się do żądań spadkobierców utraconych gruntów – w 2001 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł o zgodności z konstytucją przesłanek zawartych w uchylonej ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny.
Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl