Beton architektoniczny – uniwersalny materiał do wnętrz i na elewację
Beton architektoniczny cieszy się coraz większą popularnością jako materiał wykończeniowy, zarówno do wnętrz, jak i na elewacje. Warto zapoznać się bliżej z tym materiałem i poznać jego możliwości oraz sposoby wykorzystania.
– Beton architektoniczny to beton wysokiej jakości, który można wykorzystywać jako dekorację ścian, stopnice, płyty elewacyjne, ogrodowe oraz chodnikowe. Właściwie wykonane płyty z betonu architektonicznego doskonale się prezentują, są bardzo wytrzymałe, mają niską nasiąkliwość i wysoką ognioodporność – mówi Tomasz Stępniak z firmy Meblobranie.pl – to nie tylko efektowna dekoracja, ale też bardzo solidny materiał wykończeniowy. Dodatkowo beton architektoniczny jest łatwy do obróbki i montażu – zainteresowanych obszerniejszym materiałem na ten temat odsyłamy do tekstu Montaż betonu architektonicznego.
Beton architektoniczny daje nam naprawdę szerokie możliwości wykończeń. Płyty z betonu architektonicznego wykonywane są zazwyczaj na zamówienie, więc na etapie zakupu możemy wybrać wielkość płyt betonowych, rodzaj porowatości (od gładkich do bardzo porowatych) oraz kolorystykę – oprócz tradycyjnego szarego betonu do wyboru są zazwyczaj odcienie bieli, czerni i różne stopnie szarości.
Jeśli beton architektoniczny ma być stosowany na zewnątrz lub w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, płyty betonowe powinny być odpowiednio zaimpregnowane. W przypadku gdy do wyboru jest również grubość płyt z betonu architektonicznego, warto pamiętać, że najcieńsze nadają się jedynie na ściany wewnętrzne, a na elewacje, podłogi czy stopnice należy wybrać płyty o większej grubości.
Oprócz tradycyjnych płyt betonowych na ścianę, coraz większą popularnością cieszą się dekory z betonu architektonicznego. To połączenie trendu na beton architektoniczny z modnymi dekoracjami ściennymi 3D. Co ważne, taka dekoracja zachowuje wszystkie właściwości płyt betonowych, więc – w przeciwieństwie do paneli gipsowych – może być stosowana w łazienkach, kuchniach czy na elewacjach.
– Jakie jeszcze zalety ma beton architektoniczny? Oprócz szerokich możliwości wykończenia płyt, solidności materiału, łatwości w obróbce i walorach estetycznych, warto wspomnieć o zwiększonej izolacji, jaką daje wykończenie ściany betonem architektonicznym. Beton nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń i świetnie wypada w zestawieniu z drewnem, kamieniem, cegłą i praktycznie każdą kolorystyką. Jeśli dotąd nie myśleliście o wykorzystaniu tego materiału, warto zastanowić się nad włączeniem go do swojego projektu – mówi Tomasz Stępniak z Meblobranie.pl – a w razie pytań, zapraszam do nas na stronę.